Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem miazgi, która jest unaczyniona i unerwiona. Zapaleniu miazgi często towarzyszy sprowokowany (np. poprzez opukiwanie zęba lub na zimno) lub samoistny (zazwyczaj wieczorny) ból, ale też czasem jego brak.
Dolegliwość ta jest konsekwencją nieleczonej próchnicy dochodzącej aż do nerwów albo uszkodzeniem zęba. W takiej sytuacji potrzebna jest interwencja stomatologa. W pierwszej kolejności po otwarciu zęba zostaje usunięta miazga wraz z zasiedlającymi ją bakteriami. Przy pomocy specjalnych narzędzi kanał/ kanały zostają poszerzone. Następnie dzięki endometrowi jak i wykonywanym podczas wizyty zdjęciom możliwe jest dokładne zmierzenie kanałów.
Po oczyszczeniu i wypełnieniu metodą płynnej gutaperki ząb zostaje odbudowany za pomocą materiału kompozytowego lub korony. W niektórych wypadkach by wspomóc osłabione ścianki zęba stosuje się wkłady metalowe wykonane przez technika lub z włókna szklanego. W niektórych wypadkach konieczne jest wykonanie powtórnego leczenia kanałowego, które również wykonujemy.